14 stycznia 2016, prof. Krzysztof Rogacki „Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe – spektakularne osiągnięcia, zadziwiające perspektywy”

prof. dr hab. Krzysztof Rogacki

Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, PAN, Wrocław oraz
Międzynarodowe Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur, PAN, Wrocław

W trakcie wykładu przedstawię krótkie wprowadzenie do nadprzewodnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem nadprzewodników wysokotemperaturowych. Omówię przykłady ich zastosowania, w tym przykłady prostych urządzeń lewitujących praktycznie bez zużycia energii. Zastanowimy się nad ograniczeniami związanymi z wykorzystaniem zjawiska nadprzewodnictwa w wysokich temperaturach oraz w jaki sposób niektóre z tych ograniczeń pokonać. Przedstawię możliwości zastosowania nowych nadprzewodników otrzymanych na bazie Fe i As do transportu energii i wytwarzania silnych pól magnetycznych. Spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebujemy nowych materiałów nadprzewodzących w temperaturze ciekłego helu, azotu i w temperaturze pokojowej.

Konwersatorium odbędzie się dnia 14.01.2016 r. o godz. 1600
w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4