2.03.2017, prof. David A. Kosower, „New Methods in the Hunt for New Physics”

prof. David A. Kosower

Institut de Physique Theoretic CEA/Saclay, Paris

New Methods in the Hunt

for New Physics

I describe the new ideas and techniques that have been developed in recent years to address the problems of computing higher-order corrections to Standard-Model processes for colliders.  The same ideas have also given birth to a new subfield of particle physics, called Amplitudes, and have influenced related areas of research as well.  I give some examples, and also survey current research in the field.

Artykuł popularnonaukowy na temat badań D.A. Kosowera w Świecie Nauki: http://www.swiatnauki.pl/19,192.html

David A. Kosower jest teoretykiem cząstek którego głównym tematem badań są matematycznie zaawansowane metody obliczeń amplitud rozpraszania w teoriach cechowania. Jego obecne badania koncentrują się na precyzyjnych obliczeniach w chromodynamice kwantowej, wykorzystują między innymi tzw. komputerową algebraiczną geometrię. Interesuje go zarówno doskonalenie technik obliczeniowych jak i ich zastosowanie  do fenomenologii LHC w CERN-ie.  Doktorat obronił w Harvardzie, następnie odbył staże podoktoranckie w  Columbia University, w Laboratorium Fermiego  oraz w CERN-ie . Obecnie pracuje w Institut de Physique Théorique, w ośrodku badawczym Saclay francuskiej Agencji Atomowej. Profesor wizytujący na Uniwersytach w Zurychu, Florencji, Instytucie Weizmanna,  Kavli ITP w Santa Barbara. Kierownik grantu ERC EU. Laureat nagrody Sakuraia Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego w 2014 roku. Zaliczony w 2014 roku przez Thomson Reuters do grona najbardziej wpływowych fizyków na świecie.

Konwersatorium odbędzie się dnia 02.03.2017 r. o godz. 1600
w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4