23.03.2017, dr hab. Michał Mierzwa, „Druk 3D – pistolet w każdym domu?”

dr hab. Michał Mierzwa

Instytut Fizyki, Uniwersytet Śląski

Druk 3D – pistolet w każdym domu?

W 2012 roku Cody Wilson, założyciel organizacji Defence Distributed udostępnił plany plastikowego jednostrzałowego pistoletu, który można wydrukować na domowej drukarce 3D. Informacja o tym odbiła się szerokim echem w prasie na całym świecie. Ponownie druk 3D trafił na nagłówki gazet parę lat później, gdy firma Solid Concept pokazała metalową w pełni funkcjonalną kopię pistoletu M1911 wykonaną w całości w technologii druku 3D. Autorzy artykułów przekonywali nas, że skoro ktoś wydrukował pistolet, najtańsza drukarka kosztuje poniżej 2000zł, to znaczy, że każdy może za taką kwotę mieć dowolną ilość broni. Może więc faktycznie czas zacząć się bać?

W trakcie wykładu spróbujemy uporządkować wiedzę o technologiach wytwarzania przyrostowego (additive manufacturing) powszechnie znanych pod nazwą “druku 3D”. Poznamy fizyczne podstawy różnych procesów produkcyjnych i porównamy ich możliwości i ograniczenia. Zastanowimy się nad obecnym stanem technologii i ich możliwą przyszłością. Przy okazji wspomnimy o “szybkim prototypowaniu” i “kulturze makerów”.  Na końcu spróbujemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Konwersatorium odbędzie się dnia 23.03.2017 r. o godz. 1600
w  ŚMCEBI 75 Pułku Piechoty 1 w Chorzowie

Dojazd do Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych
Samochodem:

Wjazd od ul Nomiarki (zjazd z DTŚ na granicy Chorzowa i Świętochłowic, obok salonu samochodowego Volkswagen-Porsche).

Komunikacją miejską od strony Katowic:
  • autobusem nr 840: przystanek “Chorzów Centrum Edukacji”, przystanek początkowy w Katowicach przy ul. Mickiewicza, czas dojazdu: ok. 19 min.
  • autobusem zwykłym nr 632: przystanek “Chorzów Gwarecka”, przystanek początkowy w Katowicach na placu Andrzeja, czas dojazdu ok. 35 min.
  • autobusem zwykłym nr 165: przystanek “Chorzów Centrum Edukacji”, przystanek początkowy na pętli autobusowej na górnym osiedlu 1000-lecia, czas dojazdu ok. 20 min.
  • tramwajem nr 11: z centrum Katowic do przystanku Chorzów Wodociągi, czas dojazdu ok. 35 min.
Pociągiem:
  • Od stacji Świętochłowice: ok. 1.6km (15-20 minut pieszo)
  • Od stacji Chorzów Miasto: ok. 1.2km (10-15 minut pieszo)