23.11.2017, prof. Wiktor Zipper, „Badania cyklotronowej produkcji radioizotopów stosowanych w diagnostyce i terapii medycznej”

prof. dr hab. Wiktor Zipper

Instytut Fizyki, Uniwersytet Śląski

Obecnie intensywnie poszukuje się nowych radioizotopów wytwarzanych przy pomocy cyklotronów medycznych do produkcji radiofarmaceutyków wykorzystywanych w medycynie nuklearnej. Prezentowane wyniki badań naukowych związanych z produkcją radioizotopów medycznych zostały uzyskane we współpracy ze Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego przy pomocy cyklotronów U200-P i GE PETtrace oraz cyklotronu C30 znajdującego się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Wykorzystując wiązki protonów i cząstek alfa uzyskano i zbadano ważne dla medycyny nuklearnej radioizotopy: astatu 211At (Celowana Terapia Cząstkami Alfa), skandu 43,44,47Sc, generatory „In vivo” 44mSc/44gSc (Teranostic- diagnostyka i terapia medyczna), generator 72Se/72As (diagnostyka w badaniach PET), technetu 99mTc (diagnostyka SPECT). Radioizotop 99mTc jest najczęściej stosowanym izotopem w medycynie nuklearnej, a jego dostępność w postaci generatora 99Mo/99mTc jest ograniczona z powodu coraz częstszych awarii reaktorów medycznych produkujących molibden 99Mo.

Dla badanych radioizotopów określono optymalne parametry naświetlania tarcz z wykorzystaniem reakcji jądrowych z cząstkami alfa z cyklotronu U200-P i z wiązkami protonów przyspieszanych w cyklotronach GE PETtrace i C30.

Wyznaczono aktywności A(EOB) w chwili zakończenia naświetlania, wydajności produkcji TTY oraz zanieczyszczenia radioizotopowe powstałe podczas aktywacji tarcz.

———————————————————————————————————————–

Konwersatorium odbędzie się dnia 23.11.2017 r. o godz. 1600
w Sali Audytoryjnej I w budynku  przy ul. Uniwersyteckiej 4, Uniwersytet Śląski w Katowicach