21.02.2019, dr hab. Arkadiusz Bubak „Siła atomu – czyli energetyka jądrowa w pigułce”

dr hab. Arkadiusz Bubak

Zakład Fizyki Jądrowej i jej Zastosowań, Instytut Fizyki, Uniwersytet Śląski

Siła atomu – czyli energetyka jądrowa w pigułce

Atom – najmniejsza składowa zwykłej materii. Najmniejsza, a jakże potężna. Posiłkując się słowami Johanna Wolfganga von Goethego: „Dass ich erkenne, was die Welt/Im Innersten zusammenhält” [1] w wolnym tłumaczeniu:
„Bym wreszcie poznał, czym jest ta potęga, co wewnętrzne siły świata w jedno sprzęga”.
I ludzie powoli poznają te siły, starają się je opisywać i wykorzystywać. Czas niedokonany został użyty z pełna premedytacja gdyż mimo ogromu poznania materia ciągle skrywa przed nami tajemnice. Niemalże każdego dnia dowiadujemy się o niej czegoś nowego. Na wykładzie tym nie będzie jednak o odkrywaniu nieznanego, ale o zastosowaniu ku dobru ludzkości (aczkolwiek nie zawsze) tego co już znane, a mianowicie siły drzemiącej w jądrze atomowym. Krok za krokiem słuchacz zostanie poprowadzony ścieżką wiodącą od teorii do praktyki, od podstaw fizycznych do praktycznego zastosowania ‘energii atomu’. Zapozna się z ‘Najważniejszą Krzywą Świata’ i tym co ona opisuje. Ubrudzi ręce w ziemi, zabawi się chemika, fizyka, inżyniera, konstruktora i ekonomistę. Przekona się, że nawet Wielki A’Tuin [2] majestatycznie płynący przez przestwór oceanu wszechświata może mieć coś wspólnego z ‘energią atomu’. Aby na samym końcu przypomnieć sobie, że gdy wraca do domu (w Polsce: będzie wracał po 2030 roku) to codziennie styka się z tajemną siłą tkwiącą w jądrze atomu gdyż „Sterczy w ścianie taki pstryczek, mały pstryczek-elektryczek, Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk, to się widno robi w mig (…) Robisz pstryk i włączasz PRĄD! Elektryczny bystry PRRRRĄD! I skąd światło? Właśnie stąd!” [3]. I pozna co atom i jądro atomowe ma z tym wspólnego.

[1] Johann Wolfgang von Goethe, Faust.
[2] Terry Pratchett, Świat Dysku (Wielki A,Tuin, gatunek Chelys galactica).
[3] Julian Tuwim, Pstryk.

PDF wykładu.

Konwersatorium odbędzie się dnia 21.02.2019 r. o godz. 1600
w Sali nr 227 Rady Wydziału Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Bankowa 14