12 listopad 2015, dr Bartosz Głowacz, „Metody fizyki atomowej w biologii i medycynie”

dr  Bartosz Głowacz

z Instytutu Fizyki  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Metody fizyki atomowej w biologii i medycynie

Intensywne prace nad metodami uzyskiwania wysokich wartości polaryzacji jądrowej atomów gazów szlachetnych takich jak 3He czy 129Xe motywowane były przede wszystkim potrzebami eksperymentów fizyki jądrowej i ultra precyzyjnej magnetometrii. Po ponad 30-latach rozwoju metod polaryzacji – Pompowania Optycznego z Wymianą Metastabilności i Pompowania Optycznego z Wymianą Spinu, spolaryzowany gaz został z powodzeniem użyty jako środek kontrastowy, umożliwiając uzyskanie obrazu płuc ludzkich metodą magnetycznego rezonansu jądrowego (z ang. Magnetic Resonance Imaging, MRI).

W swoim wystąpieniu omówię motywacje do zastosowania spolaryzowanych kontrastów gazowych w obrazowaniu medycznym, odnosząc się do istotnych ograniczeń konwencjonalnego obrazowania MRI opartego na jądrach atomu wodoru. Zaprezentuję dwie metody polaryzacji gazów szlachetnych, omawiając, na podstawie własnych doświadczeń, ich zalety oraz ograniczenia, a także opowiem o aspektach eksperymentalnych w zakresie samej techniki obrazowania MRI z wykorzystaniem tego „egzotycznego” kontrastu. Na koniec przedyskutuję obecny stan rozwoju tej metody diagnostycznej, wskazując potencjalne aplikacje biomedyczne i przemysłowe.

Konwersatorium odbędzie się dnia 12.11.2015 r. o godz. 1600
w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4