1.06.2017, prof. Marcin Mierzejewski, „Ultraszybka dynamika ciał stałych”

prof. dr hab. Marcin Mierzejewski

Instytut Fizyki, Uniwersytet Śląski

Ultraszybka dynamika ciał stałych

Nowe techniki eksperymentalne, które rozwinęły się̨ w ciągu ostatniej dekady, umożliwiają̨ bezpośrednią̨ obserwację ultraszybkich zjawisk zachodzących w ciałach stałych w skali czasowej rzędu kilku femtosekund. Początkowo były one wykorzystywane w  poszukiwaniach nowych materiałów, które posiadają możliwie krótkie czasy relaksacji, i z tego powodu mogłyby znaleźć zastosowanie w przyszłych urządzeniach elektronicznych. W trakcie prowadzonych badań okazało się jednak, że eksperymenty te mogą udzielić odpowiedzi także na inne, bardzo istotne pytania, które od lat nurtują badaczy zajmujących się fizyką ciała stałego. W trakcie wykładu zostaną omówione wybrane metody eksperymentalne umożliwiające obserwacje ultraszybkich zjawisk w ciałach stałych, fizyczne podstawy decydujące o unikalnym charakterze uzyskiwanych danych, a także oczekiwania związane z dalszym stosowaniem i rozwojem tych metod.

————————————————————————————————————————

Na początku seminarium wystąpią uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Czerwionce -Leszczynach, (Beniamin Cichacki, Grzegorz Mazurkiewicz, Daniel Sleziona, Łukasz Szymała, Klaudia Kubies, Marek Kraska i Stanisław Snopek) którzy pod kierunkiem mgr  Bożeny Bierowiec-Chrustek zaprezentują ”Praktyczne wykorzystanie zjawiska odbicia światła i baterii słonecznych”.

————————————————————————————————————————

Konwersatorium odbędzie się dnia  1.06.2017 r. o godz. 1600  w Sali Audytoryjnej II w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego Katowice, ul. Uniwersytecka 4