30.05.2019, dr Marcin Kurpas, „Rewolucja w dwóch wymiarach, czyli o tym, jak taśma klejąca zmieniła fizykę”

dr Marcin Kurpas

Zakład Fizyki Teoretycznej, Instytut Fizyki,

Uniwersytet Śląski

Rewolucja w dwóch wymiarach, czyli o tym, jak taśma klejąca zmieniła fizykę

Czy Wydzielenie pojedynczych warstw grafenowych otworzyło naukowcom drzwi do świata dwuwymiarowych (2D) materiałów o atomowej grubości. Wydarzenie to miało okazać się rewolucyjne nie tylko w kontekście fundamentalnych badań naukowych, ale również z punktu widzenia zastosowań grafenu w elektronice, np. do budowy procesorów o częstotliwościach terahertzowych.  Czy rewolucja już się dokonała? Jak dotąd, 15 lat od pierwszych eksperymentów na grafenie, nie doczekaliśmy się komercyjnie dostępnych urządzeń elektronicznych opartych na tym materiale (aczkolwiek jesteśmy coraz bliżej). Doczekaliśmy się natomiast dużej i stale powiększającej się rodziny materiałów 2D.

Czy materiały 2D bardzo różnią się od 3D? W trakcie wykładu przekonamy się, że tak. Przede wszystkim dlatego, że w dwóch wymiarach nie dysponujemy objętością, a jedynie powierzchnią. Zmienia to zupełnie sposób modyfikacji własności elektronicznych tych materiałów. Jak zobaczymy, kluczową rolę odgrywa tu nie tylko bliskość innego materiału czy liczba warstw, ale również wzajemna orientacja warstw względem siebie. Dowiemy się także, jakie są bieżące trendy badań naukowych poświęconych materiałom 2D,  główne problemy technologiczne związane z wytwarzaniem urządzeń elektronicznych oraz sposoby radzenia sobie z tymi problemami.

Konwersatorium odbędzie się dnia 30.05.2019 r. o godz. 1600
w Sali nr 227 Rady Wydziału Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Bankowa 14

ptf_logo