29.11.2018, prof. Krzysztof Dzierżęga i dr Adam Wojciechowski, „Narzędzia ze światła – Nagroda Nobla z fizyki 2018”

prof. dr hab. Krzysztof Dzierżęga oraz dr Adam Wojciechowski

Zakład Fotoniki, Instytut Fizyki Uniwersytet Jagielloński

Wygłoszą wykład:

Narzędzia ze światła – Nagroda Nobla z fizyki 2018

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki trafiła do Amerykanina Artura Ashkina (pół nagrody) oraz Kanadyjki Donny Strickland i Francuza Gerarda Mourou. Pierwszy otrzymał ją za stworzenie szczypiec optycznych – urządzenia do manipulacji obiektami o rozmiarach rzędu nano- i mikrometrów, m.in. wirusami i bakteriami. Pozostała dwójka opracowała metodę generowania supersilnych i jednocześnie ultrakrótkich impulsów laserowych. Powstałe na bazie ich prac instrumenty naukowe pozwalają obecnie na badanie ekstremalnie małych obiektów oraz obserwację ultraszybkich procesów fizycznych i chemicznych, zachodzących w czasie bilionowej części mikrosekundy. W referacie przedstawione zostaną ich przykładowe zastosowania przemysłowe, medyczne i biologiczne.

Konwersatorium odbędzie się dnia 29.11.2018 r. o godz. 1600
w Sali nr 227 Rady Wydziału Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Bankowa 14

ptf_logo