Archiwum kategorii: Aktualności

15.06.2023 – Konwersatorium PTF – dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach

zaprasza na konwersatorium, na którym:

dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK

 z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu

wygłosi wykład na temat

Wykorzystanie ultradokładnej spektroskopii laserowej do testowania teorii kwantowej i poszukiwania nowej fizyki

Najbardziej podstawową obecnie znaną teorią opisującą strukturę materii i oddziaływania jej składników (poza grawitacją) jest model standardowy, który stanowi ‘najnowszą wersję’ teorii kwantowej. To na nim opierają się kolejne działy fizyki, począwszy od cząstek elementarnych, poprzez atomy i molekuły, aż bardziej złożone struktury, których opis stanowi domenę chemii czy wręcz biologii. Teoria kwantowa cechuje się niezwykłą siłą predykcji – dotąd żaden eksperyment nie okazał się z nią sprzeczny, a liczne pomiary potwierdziły poprawność jej przewidywań z oszałamiającą dokładnością (np. pomiar struktury atomu wodoru czy pomiar anomalnego magnetycznego momentu dipolowego elektronu z dokładnością kilkunastu miejsc znaczących).

Istnieje szereg problemów fizycznych i pytań dotyczących praw podstawowych sugerujących, że model standardowy nie jest ostatecznym wydaniem teorii kwantowej, np.: problem unifikacji modelu standardowego z ogólną teorią względności, pytanie o istnienie i strukturę ciemnej materii, pytanie o to, czy stałe fundamentalne są stałe (w przestrzeni i czasie) – i wiele innych. W trakcie wykładu opowiem o prowadzonych w moim zespole eksperymentach, które wykorzystują ultradokładne systemy laserowe do testowania teorii kwantowej.

Konwersatorium odbędzie się hybrydowo we czwartek 15.06.2023 r. o godz. 1600 stacjonarnie w Auli Kopernika, Katowice, ul. Bankowa 14 oraz poprzez platformę Teams. Do transmisji w Teams można się będzie łączyć od godz. 15:30.

Link do transmisji: Teams .
QR-code

 

ptf_logo

9.05.2023 – Seminarium naukowe PTF – dr Jacobo Troncoso (U. de Vigo, Hiszpania)

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach

zaprasza na seminarium naukowe, na którym:

dr Jacobo Troncoso

 Departamento de Física Aplicada, Universidad de Vigo

wygłosi wykład w języku angielskim pt.

Temperature of Maximum Density for Water and Aqueous Solutions

Water is the most important liquid from the human perspective. Surprisingly, the physical behavior of water strongly departs from other liquids, showing an unusual behavior in many of its properties. The maximum of density, which for pure water is achieved at around 4 C at the atmospheric pressure, is the most widely known among these physical anomalies. At present, it is an accepted that this maximum comes from a competition between two forms of water: one characterized by a highly ordered hydrogen-bonded structure, less dense and prevalent at low temperature, and the other one, less structured, denser, and prevalent at high temperature. The addition of solutes distorts the hydrogen bonded structure of water, modifing the location of the temperature of maximum density (TMD) – an experimental fact noted as far back as XIX century [1]. The amount of the variation in the TMD depends on the solute concentration and also on its chemical nature. Usually, TMD goes to lower temperatures, decreasing as solute concentrations increases. However, some chemicals, mainly short chain alcohols, slightly
increase the TMD. A significant amount of new experimental works have been carried out
recently [2-4], allowing to see a wider perspective.
During the seminar we shall review the recent results comprising a variety of inorganic and organic solvents and the effect of pressure over the TMD.

Acknowledgment
The author acknowledges financial support from the Spanish Ministry of Science and Innovation under Grant No. PID2020-115722GB-C22.

References
1. M. C. Despretz, Ann. Chim. Phys. 70 (1839) 49-81.
2. J. Troncoso, Fluid Phase Equilibr. 549 (2021) 113191.
3. D. González-Salgado, et al., J. Chem. Phys. 156 (2022) 154502.
4. F. Gámez, et al., J. Mol. Liq. 377 (2023) 121433

Streszczenie po polsku w ogromnym skrócie:
Woda jest płynem o największym znaczeniu dla ludzkości. Jej własności fizyczne, a w szczególności temperatura największej gęstości (TMD) znacznie odbiegają od pozostałych cieczy. Pod normalnym ciśnieniem największa gęstość osiągana jest około temperatury 4 stopni C. Rozpuszczanie w wodzie substancji może zarówno TMD obniżać jak i podwyższać [1] (np. alkohole o krótkim łańcuchu węglowym), za co odpowiedzialne są głównie wiązania wodorowe. Badania przeprowadzone w ostatnim okresie [2-4] pozwoliły jednak zrozumienie tego zjawiska w znacznie szerszej perspektywie, która przedstawiona zostanie czasie seminarium.

Konwersatorium odbędzie się hybrydowo we wtorek 9.05.2025 r. o godz. 1600 w sali P/0/05, w budynku SMCEBI w Chorzowie oraz poprzez platformę Teams. Szczegóły podamy wkrótce.
Do transmisji w Teams można się będzie łączyć od godz. 15:30.

Link do transmisji: Teams .

 

ptf_logo

16.03.2023 – Konwersatorium PTF – prof. dr hab. Zofia Drzazga

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach

zaprasza na konwersatorium na którym:

prof. dr hab. Zofia Drzazga

 

wygłosi wykład w języku polskim pt.

Obrazowanie funkcjonalne mózgu – Rs-fMRI vs fMRI

Ostatnio obserwuje się wzrost zainteresowania zastosowaniem wyspecjalizowanych technik MRI zarówno w celach poznawczych jak i klinicznych. Warto poznać podstawy biologiczne i fizyczne obrazowania aktywności pól Brodmanna. Co dzieje się w naszym mózgu, kiedy intensywnie pracujemy a co gdy odpoczywamy? Przedstawione zostaną metody optymalizacji badań obrazowania funkcjonalnego ze stymulacją (fMRI) i bez stymulacji zadaniowej (Rs-fMRI) w stanie normy i patologii na przykładzie badań prowadzonych w Centrum Obrazowania Helimed w Katowicach oraz Zakładzie Interwencyjnej i Diagnostycznej Neuroradiologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Tübingen (Germany).

Konwersatorium odbędzie się hybrydowo w czwartek 16.03.2022 r. o godz. 1600 w Auli Pańki, ul. Bankowa 14 w Katowicach oraz poprzez platformę Teams.
Do transmisji w Teams można się będzie łączyć od godz. 15:30.

Link do transmisji: Teams.

 

ptf_logo

14.03.2023 – Święto Liczby Pi

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Święta Liczy Pi organizowaną przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Wykłady odbędą się aż w trzech lokalizacjach – Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym harmonogramem imprezy na stronie:
https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/swieto-liczby-pi/

Jak co roku, PTF objął Święto Liczby Pi patronatem honorowym.
Serdecznie zapraszamy!

23.02.2023 – Konwersatorium PTF – mgr inż. Sławomir Miernicki

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach

oraz Bielsko-Bialski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli

zapraszają na konwersatorium na którym:

mgr inż. Sławomir Miernicki

z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach 

wygłosi wykład w języku polskim pt.

Instrumenty astronomiczne Mikołaja Kopernika

Senat, pragnąc upamiętnić znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata, przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. „Jest zaliczany do najwybitniejszych uczonych w historii świata, a jego nazwisko jest nierozerwalnie związane z jego Ojczyzną – Polską” – wskazano w uchwale.
Podczas mojej pracy jako nauczyciela fizyki i pasjonata astronomii starałem się rozwijać zainteresowania uczniów w kierunku tworzenia przyrządów astronomicznych Mikołaja Kopernika i innych polskich uczonych. Efektem tej pracy są repliki astrolabium sferycznego używanego onegdaj przez Mikołaja Kopernika i torkwetum, które zostało opisane przez Franka z Polski. Podczas wykładu z okazji roku kopernikańskiego postaram się przedstawić te przyrządy i opisać pokrótce ich użytkowanie. Nauczycieli przyrodników po wykładzie zapraszam na warsztaty pt. “Metoda naukowa na lekcjach fizyki”, która będzie związana z weryfikacją hipotez opartych na przekonaniach dotyczących astronomii.

Konwersatorium odbędzie się hybrydowo w czwartek 23.02.2022 r. o godz. 1600 – stacjonarnie w Auli Pańki, ul. Bankowa 14 w Katowicach oraz poprzez platformę Teams.
Do transmisji w Teams można się będzie łączyć od godz. 15:30.

Link do transmisji: Teams.

 

Logo BBODN
ptf_logo

25.01.2023 – seminarium naukowe PTF – prof. M.Szafran

Polskie Towarzystwo Fizyczne oddział w Katowicach, serdecznie zaprasza na seminarium naukowe

Rola chemii w technologii zaawansowanych tworzyw ceramicznych i kompozytów, które wygłosi
prof. dr hab. Inż. Mikołaj Szafran
z Katedry Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Seminarium odbędzie się 25 stycznia 2023 roku o godz. 13. 00 w auli P/0/03 w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1a).

W referacie przedstawione zostaną głównie wyniki prac własnych nad projektowaniem i zastosowaniem zaawansowanych tworzyw ceramicznych z szerokim wykorzystaniem osiągnięć chemii organicznej, chemii polimerów i chemii koloidów. Przedstawione zostaną szczegółowe wyniki badań nad wpływem budowy chemicznej amfifilowych polimerów stosowanych w postaci dyspersji wodnych na właściwości kształtek formowanych m. in metodą odlewania folii ceramicznych (ang. tape casting). Z badań tych wynika, iż istotną rolę odgrywa stosunek długości części hydrofilowej do hydrofobowej w łańcuchu polimeru. W dużym skrócie przedstawione zostaną także badania nad deglomeracją nanoproszków ceramicznych z wykorzystaniem mono-, di- i oligosacharydów i ich pochodnych. Z badań tych wynika, że budowa chemiczna cząsteczki sacharydu w istotny sposób wpływa na właściwości reologiczne ceramicznych mas lejnych otrzymywanych z takich nanoproszków.

W referacie zaprezentowane zostaną także wyniki badań nad syntezą i zastosowaniem nowych wodorozpuszczalnych monomerów otrzymanych na bazie mono- i disacharydów w procesie formowania wyrobów ceramicznych o skomplikowanym kształcie metodą odlewania żelowego (ang. gelcasting). Metodą tą otrzymywać można wyroby ceramiczne o skomplikowanym kształcie z tlenków, azotków, węglików, itp. Cześć wykładu poświęcona zostanie także badaniom na drukowaniem tworzyw ceramicznych i kompozytów metodą vat polimeryzation i robocasting.

Pewna część wykładu poświęcona zostanie także ferroelektrycznym kompozytom ceramiczno- polimerowym jako nowym materiałom dla przestrajalnych oraz elastycznych sensorów mikrofalowych a także materiałom do absorpcji energii opartych na cieczach zagęszczanych ścinaniem.

Zapraszamy Wszystkich bardzo serdecznie.

9.01.2023 r. Stacja Naukowa PAU zaprasza na wykład prof. K. Ślosarka

Serdecznie zapraszamy na wykład pt.:

„Rewolucyjny, technologiczny postęp w radioterapii”,
który wygłosi
prof.dr hab. Krzysztof Ślosarek,
Kierownik Zakładu Planowania Radioterapii, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy, oddział Gliwice.

Wykład odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r. o godz. 18 w Auli im. W. Pańki (1 piętro ), ul. Bankowa 14 Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Z poważaniem Wiktor Zipper
Przewodniczący Komisji Nauk Przyrodniczych Stacji Naukowej PAU w Katowicach

12.01.2023 r. – webinarium BBODN pt. „Kalkulator naukowy na maturze z fizyki”

Serdecznie zapraszamy nauczycieli fizyki szkół ponadpodstawowych na webinarium pt. „Kalkulator naukowy na maturze z fizyki”, które odbędzie się w dniu 12.01.2023 r. na platformie ZOOM o godz. 16:30. Spotkanie poprowadzi mgr Andrzej Koźmic nauczyciel fizyki w V Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej.
Zakres tematyczny spotkania:
1. Wymagania egzaminacyjne na maturze z fizyki 2023.
2. Definicja kalkulatora naukowego wg CKE.
3. Prezentacja kalkulatora Casio.
4. Zastosowanie kalkulatora naukowego w rozwiązywaniu zadań maturalnych.

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane zadania, w których użycie kalkulatora naukowego jest niezbędne. Omówiony zostanie wpływ w/w narzędzia na tempo rozwiązywania zadań rachunkowych. Na spotkaniu planowane jest również szkolenie z obsługi kalkulatora naukowego.

Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy do zgłaszania się poprzez poniższy formularz:
https://forms.gle/j4iCxhqpUUEutoTX7
lub przez formularz zamieszczony na stronie naszego Ośrodka:
https://bbodn.edu.pl/formularz-zgloszeniowy

E-mail kontaktowy bbodn@cuw.bielsko-biala.pl

Nagrody PTF w 2022 r. dla kandydatów z naszego Oddziału

Bardzo jest nam miło poinformować, że dwoje kandydatów z naszego Oddziału zostało wyróżnionych w tegorocznym konkursie PTF.

  1. Nagroda PTF I stopnia im. Grzegorza Białkowskiego dla Wyróżniających się Nauczycieli i Medal Grzegorza Białkowskiego dla mgr Joanny Sztuki – Janik (Szkoła Podstawowa nr 3 w Bielsku-Białej) za rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania fizyką oraz znaczące osiągnięcia w pracy z młodzieżą.
  2. Wyróżnienie dla dra Macieja Kozarzewskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych) za rozprawę doktorską pt. Transport properties of disordered quantum chains with many-body interactions, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Marcina Mierzejewskiego.Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

    Oficjalna informacja o wszystkich nagrodzonych na stronie głównej PTF:
    https://www.ptf.net.pl/pl/aktualnosci/informacje-biezace/nagrody-ptf-2022/

1.12.2022 Konwersatorium dr hab. P. Zajdel, IF UŚ

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział w Katowicach

zaprasza na konwersatorium na którym:

dr hab. Paweł Zajdel, prof. UŚ

 

wygłosi wykład w języku polskim pt.

NIST – od ketchupu do kilograma

Kupując „ketchup bez konserwantów” czy „kilogram ziemniaków” rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z roli fizyki i innych nauk ścisłych w tak prostych czynnościach.
Jednak w życiu codziennym jesteśmy otoczeni przez przedmioty i produkty, których cechy związane są z licznymi standardami czy normami. Normy i standardy umocowane są z kolei w specyfikacjach i tzw. materiałach standardowych. Na końcu tego długiego łańcucha znajdują się podstawowe stałe fizyczne i metody pomiarowe, które zwykle kojarzymy z odkrywaniem tajemnic Wszechświata, a nie zakupami w supermarkecie.
Jednym z miejsc, w którym można znaleźć wszystkie powyższe ogniwa łańcucha jest National Institute of Standards and Technology (NIST) w USA.
Korzystając z okazji, chciałem opowiedzieć o NIST z NIST. Skąd się wzięło najpierw National Bureau of Standards, a potem NIST? Czy „Standardowe liście pomidora” (SRM1573A), „Standardowe liście jabłoni” (SRM1515) i „Standardowa mielonka” (SRM1546a) muszą kosztować ponad 1000$ za puszkę? Po co mierzymy wiatr w kominie? Jak pasuje prawy do lewego, czyli jak wyglądał eksperyment Wu w NIST?
Dzięki uprzejmości NIST Konwersatorium odbędzię się zdalnie z NIST Museum w Gaithersburgu.

Konwersatorium odbędzie się zdalnie w czwartek 1.12.2022 r. o godz. 1600 poprzez platformę Teams.
Do transmisji w Teams można się będzie łączyć od godz. 15:30.

Link do pdf: z dropbox.

 

ptf_logo