28.03.2019, dr hab. Karolina Adrjanowicz „Krystalizacja i witryfikacja – o dwóch stronach tego samego medalu”

Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki

zaprasza na konwersatorium na którym:

  dr hab. Karolina Adrjanowicz

Zakład Biofizyki i Fizyki Molekularnej, Instytut Fizyki UŚ

Laureatka Nagrody imienia Henryka Niewodniczańskiego Instytutu Fizyki UJ w 2018 roku za wkład w zrozumienie natury procesu zeszklenia oraz jego relacji w odniesieniu do zjawiska krystalizacji (link)

Wygłosi wykład:

 Krystalizacja i witryfikacja – o dwóch stronach tego samego medalu

Gaz, ciecz i cało stałe – to tradycyjny podział stanów skupienia materii który znamy jeszcze ze szkoły. Gdy myślimy o tym pierwszym od razu nasuwa nam się do głowy słowo ‘powietrze’. Gdy o tym drugim – szklanka wypełniona wodą. A co w przypadku ciał stałych? Kostka lodu, kryształek soli kuchennej, cukru, a może diament?
Ciała stałe zazwyczaj utożsamiamy z czymś co ma ściśle określony kształt i objętość, bo zbudowane jest z atomów/cząsteczek ułożonych blisko siebie sposób uporządkowany i całkowicie powtarzalny. Dochodzimy w ten sposób do pojęcia ‘kryształu’.
Ale czy każde ciało stałe musi mieć uporządkowaną strukturę? Okazuje się że niekoniecznie, bo natura lubi także bałagan i nieporządek. I właśnie to jest główną cechą charakterystyczną wszechobecnych wokół nas amorficznych ciał stałych, a w szczególności szkieł.
Szkło otrzymujemy w wyniku szybkiego schłodzenia cieczy z pominięciem procesu krystalizacji (witryfikacja). Ten przedziwny stan materii charakteryzuje się wieloma niezwykłymi własnościami czyniącymi materiały szkliste, zwłaszcza z aplikacyjnego punktu widzenia, niezwykle interesującym temat badań. Pomyślmy na przykład o super-twardych szkłach metalicznych niemal 600-krotnie wytrzymalszych na deformacje niż stal, albo o lekach działających szybciej, skuteczniej i bezpieczniej… Ideał? Jest tylko jedno „ale”… Stan szklisty jest stanem nierównowagowym, którego sama natura budzi wiele kontrowersji bo od lat wymyka się z wszystkich klasycznych definicji przejść fazowych.
W trakcie niniejszego wystąpienia dowiemy się trochę więcej na temat zjawiska zeszklenia, jego nierozerwalnego związku z procesem krystalizacji, sposobów lepszego poznania własności materiałów formujących stan szklisty z wykorzystaniem podwyższonego ciśnienia, silnego pola elektrycznego czy też w nano-ograniczeń, jak również wiążących się z tym przyszłych zastosowań.

Konwersatorium odbędzie się dnia 28.03.2019 r. o godz. 1600
w Sali nr 227 Rady Wydziału Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Bankowa 14

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!