7.12.2017, prof. Maciej Maśka, „Fizyka Kota Schrödingera”

prof. dr hab. Maciej Maśka

Instytut Fizyki, Uniwersytet Śląski

Fizyka Kota Schrödingera

Czy kraina czarów, którą odwiedza Alicja jest dziwna? Czy to, co potrafi Harry Potter jest niezwykłe? A Narnia, Śródziemie, rycerze Jedi, Batman? Podczas wykładu postaram się pokazać, że „nasz” świat i prawa nim rządzące są nie mniej zadziwiające. Oczywiście nie wszystko – ta jego część, która jest bezpośrednio dostępna naszym zmysłom jest z definicji „normalna”. Ale gdy przyjrzymy się mu w skali atomowej, okaże się, że nie potrafimy zrozumieć zachowania elektronu czy fotonu. Potrafimy wyliczyć jak będzie się zachowywał, potrafimy to wykorzystać w praktyce, ale często nie potrafimy zrozumieć dlaczego zachowuje się tak odmiennie od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. A może jedynie nie potrafimy nazwać tego, co obserwujemy…?

W trakcie wykładu przedstawię jak na początku ubiegłego wieku doszło do rewolucji w wydawałoby się dobrze ugruntowanym rozumieniu mechanizmów rządzących przyrodą. Pokażę niektóre problemy, które ona zrodziła, a z którymi do tej pory nie potrafimy sobie poradzić. Tytułowy kot Schrödingera jest przykładem takiego problemu, innym może być paradoks Einsteina-Podolskiego-Rosena. A jednak mechanika kwantowa – bo o niej tu mowa – działa i mimo kłopotów ze zdroworozsądkowym zrozumieniem, z powodzeniem wykorzystywana jest w praktycznych zastosowaniach.

Konwersatorium odbędzie się dnia 7.12.2017 r. o godz. 1600
w Sali Audytoryjnej I w budynku  przy ul. Uniwersyteckiej 4, Uniwersytet Śląski w Katowicach